Veli-Der’den namaz baskısı iddiasına tepki

Veli-Der’den namaz baskısı iddiasına tepki

PAYLAŞ

 

MEB’e bağlı Selahattin Aktar Öğrenci Yurdu’nda yurt müdürünün öğrencileri Cuma ve yatsı namazlarına katılmaya zorladığı ve katılmayan öğrencilere şiddet uygulayarak namaza zorlanma iddialarına ilişkin Veli-Der Bursa Şubesi, basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Veli-Der Bursa Şube Başkanı Barış Dinga, iktidarın eğitim politikasının dindar bir nesil yetiştirmek olduğunu savunarak, Selahattin Aktar Öğrenci Yurdu’nda yurt müdürünün öğrencileri Cuma ve yatsı namazlarına katılmaya zorladığı iddialarına tepki gösterdi. ÇEDES projesine de değinen Dinga, “Bu proje ile biliyoruz ki artık iktidar tüm ülke çapında devasa kendi tarikatını yaratmaya çalışacak. Ayrıca tüm kamu okul ve yurtlarına da-on binlerce dürüst ve erdemli öğretmen atama beklerken-kendileriyle aynı gerici, yoz ve baskıcı anlayışı paylaşan liyakatsiz, eğitim insanı niteliği taşımayanları öğretmen ve idareci olarak getiriyorlar” diye konuştu.

İddialara göre yurt idaresi tarafından çocukların yatsı ve cuma namazı kılmaya zorlandığını, kabul etmeyenlerin ise tehditle, hakarete, ayrımcılığa uğradığını, çocukların şiddete maruz kaldığını söyleyen Dinga, “Bu iddialar doğruysa yurt idarecileri ve kamunun asli sorumlulukları olan, çocuklarımızın güvenlik, beslenme, hijyen şartları kısaca tüm barınma koşulları en kötü düzeydeyken çocuklarımızla ilgili tek dertlerinin aslında ne olduğunu da böylece sergilemiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Veliler olarak iktidara, MEB’e ve Selahattin Aktar öğrenci yurdunun sorumlu tüm idarecilerine seslendiklerini belirten Dinga, “Bizler ne Aladağ’da tarikat yurdunda yanarak hayatını kaybeden kız çocuklarımızı ne Ensar Vakfında çocuklarımıza yaşattığınız toplu tecavüz iğrençliğini ne Antalya’da cemaat yurdunda boğazı kesilen Mehmet Sami’yi ne de Elazığ’da intihara sürüklediğiniz Enes’i unuttuk. Bugün de bunlar gibi binlerce çocuk ve gençlerimize aynı şeylerin yaşatıldığını biliyoruz. Bu çocukların anne-babaları olarak, bugün bizlerin vereceği mücadele onların umutlarına güç vermek, geleceklerini kazanmak için olduğu kadar, aynı zamanda onların onurlarına ve yaşamlarına sahip çıkma mücadelesidir” diye konuştu.

Dinga, Selahattin Aktar öğrenci yurdunun idarecileriyle ilgili iddialara yönelik şikayetlerini yaptıklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.