Sanat Kurumlarında Enstrüman Bulunamıyor

Sanat Kurumlarında Enstrüman Bulunamıyor

PAYLAŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı sanat kurumlarında uzun zamandır enstrüman alımına bütçe ayrılmadığı için sanatçıların enstrümanları kendi aralarında ödünç alarak ya da dışarıdan tedarik ederek eserlerin tamamlandığı ve çalışmaların yapıldığı ifade edilirken Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri (Kültür Sanat-Sen) Genel Hukuk ve TİS  Sekreteri Ahmet Rıza Evci konuyla ilgili olarak böyle devam ederse 2023 yılında orkestraların temsil yapamama riski doğacak, sanatçı arkadaşlarımız büyük bir özveri ile gerek birbirlerinden ödünç alarak, gerekse dışarıdan tedarik ederek ya da temsillerine hazırlanıyor ve devam ediyorlar diye konuştu.

Uzun yıllardır süregelen sıkıntıların enstrüman alım bütçesi ile sınırlı kalmadığını ifade eden Evci enstrüman alınmadığı ve personel alımı da yapılmadığı için dışarıdan sanatçı getirilmeye başladığını, EYT duzenlemesi ile ilerleyen zamanda kadrolarda ciddi bir azalmanın olacağını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamasında Evci şu sözlere yer verdi:

Sanat Kurumları ” Error” Veriyor…

“Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sanat kurumları gün geçtikçe kötüye gidiyor. Kurumlarımızdaki sanat emekçilerinin maaşlarında erime korkutucu seviyelere ulaştı. Sanat teknik birimlerindeki uzman memur olarak çalışan sanat emekçilerimiz ise kanunlarında belirtilen ödemeleri bile tam alamamaktadır. Maaşların yanında kurumlardaki kadro açıklarının sıkıntılı kadro ünvanlarıyla giderilmeye çalışılması problemleri daha da çekilmez hale getiriyor. Genç sanatçılarımızın hak ettikleri ünvan ve kadroyla işe başlamaları mucizevi bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Kurumlarımızdaki sanatçı istihdamı artık çoğunlukla 4/B’li ya da farklı kadrolarla giderilmektedir. Bunun yanında sahnelerimizde sanatını icra edenlerin arasında büro personeli ya da bilgisayar işletmeni ünvanlı sanatçılarımızı da görmek mümkün. Bu kadrolarla sanatçılarımızın hepsi aynı sahnede görev yapıyor ancak ödemeleri de iş güvenceleri de farklı tanımlanıyor. Orkestralarda enstrüman eksikliğinin de had safhaya ulaştığını üyelerimizden öğreniyoruz. Artık Orkestralarda birbirlerine ödünç enstrüman vererek görevlerini gerçekleştirdikleri bir dönem yaşıyoruz. Şu unutulmamalı kültür ve sanata yapılan yatırımlar toplumun aydınlanmasının önünü açar. Sanatçı toplumun önündeki örnektir; sanat, içinde geliştiği topluma uygarlığa gidilen yolun ışığını gösterir. Bu sene yeni yapılacak Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinde umarım bu aksaklıkların giderilmesine yönelik çalışmalar düşünülmüştür. Eğer yoksa korkarım ki durum daha da içinden çıkılmaz bir hale evrilecek. Unutmayın “Sanat Karanlığı Aydınlatır.”

Konuyla ilgili açıklamasında Evci şu sözlere yer verdi: