MUĞLA Eğitim-Sen,Ülkeyi Yeniden Kadınların İradesi Kuracak!

MUĞLA Eğitim-Sen,Ülkeyi Yeniden Kadınların İradesi Kuracak!

PAYLAŞ

Muğla Eğitim-Sen Haftalık Basın Bülteni yayınlandı.

ÜLKEYİ YENİDEN KADINLARIN İRADESİ KURACAK!
Kadın mücadelesinin yarattığı umutla çoğalan eylem alanlarının, sonrasında da inatla harmanlanarak daha kalabalık, daha örgütlü bir sesin çoğalmasına ihtiyaç var. Neşemizi çalanlardan hesap soracak, bu çürümüşlüğü, karanlığı elbirliğiyle defedeceğiz.Enkaz altında kalan ülkemizi yeniden kurma yolunda irademiz, hesaplaşacak öfkemiz, dayanışmayı örecek mücadele deneyimimiz var. Biz varız!

6284`TEN ELİNİZİ ÇEKİN
Seçim pazarlıklarında kadınların hayatları hedef alınıyor❗ 6284’ü tartışmaya açmak, kadınların hayatını tehlikeye atmaktır. Evde,sokakta,işte, fabrikada bulunduğumuz her yerde kadınların sesini yükseltmeye devam edecek Vazgeçmeyecek

DEPREM BÖLGESİNDE YAŞANAN SEL FELAKETİN SORUMLULARI BELLİDİR!
Deprem bölgesindeki illerde yaşanan sel felaketi sonucu yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Deprem gibi sel de, doğal afetlerin yanlış politikalar sonucu yapay afetlere dönüştüğünün göstergesidir. Rantı değil, yaşamı önceleyen politikalar artık kaçınılmazdır!

DEPREMDE KAYBETTİĞİMİZ ALİYE GÖZÜBÜYÜK VE TÜM EĞİTİM EMEKÇİLERİNİ SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.!
Hatay İskenderun’da enkazdan çıkarılarak ambulansa alınan üyemiz Aliye Gözübüyük’ün hiçbir hastane ve sağlık kuruluşunda kaydına rastlanmadı. 9 Mart 2023 tarihinde Aliye Gözübüyük öğretmenimiz kimsesizler mezarlığında bulundu Ne Aliye öğretmen…Ne de kimsesizler mezarlığında yatan canlar kimsesiz! Deprem katliamının hesabını mutlaka soracağız! Mücadelemizde yaşayacak. Bir kez daha depremde kaybettiğimiz eğitim emekçilerini saygı ve özlemle anıyoruz.

DEPREME HAZIRMIYIZ ?
Okullarda deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası için eylem planları oluşturulmalıdır. Bu plan dahilinde; İlimizdeki tüm kamu ve özel okulların zemin etütleri, depreme dayanıklılık testleri ve risk analizleri Mühendis ve Mimarlar Odası, üniversiteler gibi bağımsız kuruluşlara bir an önce şeffaf bir şekilde yaptırılıp kamuoyuyla paylaşılmalıdır.
EĞİTİM EMEKÇİLERİNİ MAĞDUR ETMEYİN DEPREMZEDE EĞİTİM EMEKÇİLERİNE KOŞULSUZ TAYİN HAKKI VERİN
Deprem yaşanan iller afet bölgesi ilan edildi ancak afet bölgelerindeki eğitim emekçilerine tayin hakkı veren Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 51/4 maddesi uygulanmadı. Depremzede eğitim emekçilerinin çok düşük bir oranda sadece 4097 sinin nakilleri gerçekleşti. Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için afet bölgelerindeki arkadaşlara yönetmelik maddesi uygulanmalıdır.

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞUNUN 175. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!
Türkiye’de eğitimin ve öğretmen yetiştirme sisteminin yaratılmasında ve sürdürülmesinde önemli yerleri olan öğretmen okulları ve Köy Enstitüleri gibi deneyimler yok sayıldıkça yaşanan sorunların artarak sürmesi kaçınılmazdır. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, haksızlıklara, hukuksuzluklara rağmen “nitelikli eğitim için, nitelikli öğretmen” anlayışını hayata geçirmek, Eğitim Sen’in ve yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisinin öncelikli görevleri arasındadır.
Eğitim Sen olarak, öğretmen okullarının kuruluşunun 175. yılını kutluyor, öğretmen okulları geleneğinin yarattığı ilke ve değerleri savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
YİNE GELECEKLER, GÜZELLEŞTİRECEKLER!
“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen, haklarında açılan ceza davalarından beraat eden, Anayasa Mahkemesi kararıyla düşünce ve ifade özgürlüklerini kullandıkları tespit edilen ancak tüm bunlara rağmen OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından kamu görevine iade talepleri kabul edilmeyen barış akademisyenleri hakkında, yargıdan göreve iade kararları gelmeye devam ediyor. Hala Buradayız!Rektörlük önünde, kampüslerde, amfilerde.Üyelerimizi, hocalarımızı, yoldaşlarımızı bekliyoruz. Üniversitelere özgürlük, Türkiye’ye Barış gelene kadar buradayız! Yine Gelecekler, Güzelleştirecekler!
GERİCİLİĞİN YAŞAMLARI KARARTMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Menzil Cemaati, Adıyaman’daki köyünde 1100 depremzede çocuğun bulunduğunu açıkladı, çocuklara “tekbir işareti” yaptırdığı görüntüleri paylaştı. Siyasi iktidar ise “İnsanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler” dedi. Karaman’ dan Aladağ’a, Muştan Antalya`ya memleketin yüzlerce yerinde tarikat yurtlarında çocuklarımıza yaşatılan acılar karşısında yüreğimiz parçalanmıştır.
Kamu idaresinin görevi çocuk ve gençleri tarikat ve cemaatlerin eline bırakmak değil, insanlığın ortak evrensel değerleri doğrultusunda yetiştirmek, temel insan hakları ve çocukların yararını gözetecek, çocuk ve gençlerin eleştirel düşünce becerisini kazanabilmesine olanak sağlayacak somut adımlar atmak olmalıdır. Sendikamız tüm öğrencilerimizin kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelesini kesintisiz sürdürmeye kararlıdır.
DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER MERKEZİ SINAVLARDAN MUAF TUTULMALI
6 Şubat’ta yaşanan 2 büyük depremde yaşamını kaybeden, yaralanan, yaşamına engelli olarak devam etmek zorunda kalan, tedavi gören, evi kullanılamaz durumda olan, güvenli barınacak bir yere sahip olmayan, göç etmek zorunda kalan, erzak ve çadır gibi temel ihtiyaçlara ulaşamayan ve tüm bu olumsuz şartlarda ciddi travmalar yaşayan depremzede çocuklarımıza sınav dayatılması ne etik ne de adildir. Depremzede tüm öğrencilere sınavlardan muaf tutulmasını , depremzede öğrencilerin istediği okulda ve okul türünde eğitim alma hakkıyla ilgili düzenlemeler yapılarak bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz
DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE MESAİYE DÖNÜN EMRİ KABUL EDİLEMEZ
Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 19 Mart 2023 tarihinde attığı whatsapp mesajıyla depremzede eğitim emekçilerinin 20 Mart 2023 tarihinde görevlerine başlamalarını aksi taktirde yasal işlem başlatacağını bildirdi. Eşini, çocuklarını, anne, baba ve kardeşini depremde kaybetmiş, öğrencilerini, meslektaşlarını, komşularını, uzak akrabalarını yitirmiş, yaşadığı mahalle, evinin bulunduğu sokak tanınamaz hale gelmiş, evini, eşyalarını yitirmiş, depremin bu etkileri nedeniyle psikolojik ve sosyal olarak bir travma yaşamış eğitim emekçilerinin okullar açılmadan göreve çağrılması kabul edilemez.
SORUYORUZ 1
Depremde kaç öğretmenimiz hayatını kaybetmiştir?
Depremde kaç öğrencimiz hayatını kaybetmiştir?
Depremde kaç okul ve eğitim kurumu yıkılmıştır?
Deprem bölgesinde kullanılabilir, az hasarlı ve orta hasarlı okulların tam sayıları nelerdir?
Geçtiğimiz yirmi yıl içinde çıkarılan 8 imar affından yararlanılarak inşa edilen okul sayısı kaçtır?
Özel eğitim kurumlarına (özel okullar, kreşler, sürücü kursları) deprem dayanıklılık raporu hazırlayan bazı şirketlerin sahte raporlar hazırladığı iddiaları doğru mudur?
Depremzede öğretmenlerin göreve çağrılması kararı, Bakanlığınızca mı verilmiştir?
Göreve çağırdığınız öğretmenlerin barınma ve beslenme sorununu nasıl çözeceksiniz?
SORUYORUZ 2
Muğla’da depreme dayanıksız olduğu tespit edilen kaç tane okul vardır?
Muğla’da depreme dayanıksız olarak tespit edilen kaç okulun yıkılma işlemi tamamlanmıştır?
Muğla’da depreme dayanıksız olduğu halde yıkımı gerçekleşmeyen okul bulunmakta mıdır?
Muğla’da depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiş ancak eğitime devam edilen okul var mıdır?
Muğla’da kamu ve özel okul binalarında depreme dayanıklılık tespiti en son ne zaman yapılmıştır?
Muğla’da yıkımı gerçekleşen okulların yerine yenileri yapılmış mıdır? Kaç yeni okul binası eğitime açılmıştır?