Saldırıların nedeni itibarsızlaştırma

Saldırıların nedeni itibarsızlaştırma

822
PAYLAŞ
Öğretmenlere yönelik şiddeti değerlendiren Eğitim Sen’li Aydoğan “3 ay yatıyorlar, yarım gün çalışıp tam maaş alıyorlar” gibi söylemlerin saldırılara sebep olduğunu aktardı.

Okullar açılalı yaklaşık 2 ay oldu. Üstünden uzun bir süre geçmemesine rağmen nerdeyse her hafta bir öğretmene şiddet uygulandığına yönelik haberler gelmeye başladı. Kimi öğretmen sınıfta öğrencisi tarafından darp edildi, kimi silahlı saldırıya uğradı. En son Üsküdar’da bir öğretmen okulun içinde bir veli tarafından vuruldu. Öğretmene artan saldırıları ve ne yapılması gerektiğini eğitimcilerle konuştuk. BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Başkanı Sedat Değer öğretmenin toplumda itibarsızlaştırılmasına dikkat çekerek bunun da saldırılara sebep olduğunu ifade etti.

Hukuksuz bir süreç
Eğitim Sen Başkanı Aydoğan “Şiddetin artışına neden olan eğitim politikalarının 2 temel hat üzerinden yürütüldüğünü 16 yıllık süreçte somut olarak yaşadık. Özelleştirmenin hayata geçirildiği tüm alanlarda olduğu gibi öğretmenlik mesleğini yok sayan ideolojik bir dil üretildi. Öğretmenler için; ‘3 ay yatıyorlar, yarım gün çalışıp tam maaş alıyorlar, sizin yarı ücretinize çalıştıracağımız kişiler var’; sözleşmeli öğretmenler için ‘ya eşinizi, ya işinizi seçeceksiniz’; ataması yapılmayan öğretmenler için ‘Eminönü’ nde cami avlusunda yem bekleyen güvercinler, gösterişçi intihar eylemcileri’ söylemleri üretildi. 147 ihbar hattı, Cimer mekanizmaları; öğretmenlerin şikâyette olan kişinin bilgisine dahi sahip olmadan, kanıta dayanmayan suçsuzluğunu ispatlamaya çalışan hukuksuz bir sürece baskı aygıtına dönüştürüldü” dedi.

saldirilarin-nedeni-itibarsizlastirma-529645-1.Şiddete karşı çığlık olacağız
“Kamusallığın yok edildiği tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında özelleştirme politikalarının artışı öğretmene yönelik şiddet artışının en önemli nedenidir” diyen Aydoğan şöyle devam etti: “Özel öğretim kurumlarında çalışmak zorunda kalan veya kamu okullarinda sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışan meslektaşlarımız ise şiddetin tüm biçimlerini daha da yoğun yaşamaktadır. Öğretmen Dünyayı Değiştirir adıyla sürdürdüğümüz kampanyada da ekonomik ve özlük taleplerimiz ile birlikte şiddete karşı da tüm öğretmenleri mesleğimize, kamusal eğitime sahip çıkma mücadelesini birlikte örmeye çağırıyoruz. 17 Kasım’ da İzmir’ de yapacağımız mitingde de Eğitim Sen olarak şiddete karşı da ses, çığlık olacağız” ifadelerini kullandı.

Caydırıcı cezalar olmalı
Eğitimci Yazarlar Derneği Başkanı Değer ise “Öğretmenlere yönelen şiddet olaylarının karşılığı ceza, yaptırımlar veya işleyen adli soruşturma süreci yetersiz kaldığı için şiddete başvuranlar gerisini düşünmeden kolaylıkla öğretmene saldırabiliyor. Fakat caydırıcı, ayrıca özel öğretmene şiddeti önleme kanun ve hükümleri olursa ve işlerliği toplumca bilinirse öğretmenlere şiddet olayları da doğu orantılı olarak azalacaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın zaman kaybetmeden Öğretmene Şiddeti Önleme Kanunu hazırlaması gerektiğini ifade eden Değer, “Kanun çalışmasında ise Türk Ceza Kanununda uygulanan şiddet veya yaralayıcı, ölümlü olaylara öngörülen cezaların karşılığı olan hükümlere eğitim çalışanlarına uygulanmasına karşılık olarak artırımlı cezaların düzenlenmesi de yapılabilir” diye konuştu.

SALDIRILAR DURMUYOR

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki Atatürk Ortaokulu Müdür Vekili Yavuz Acar, iki öğrenci arasında çıkan, ailelerin de karıştığı okul bahçesindeki kavgayı ayırmak isterken öğrenci yakınları tarafından dövüldü. ​Olay, Perşembe günü öğleden sonra Akharım beldesindeki Atatürk Ortaokulu’nun bahçesinde meydana geldi. Kavga eden iki öğrenciden birinin iki ağabeyi, diğer öğrenciyi okuldan çıkartarak dövmek istedi. Öğretmenler buna izin vermeyince, önce sözlü tartışma yaşandı, ardından kavga çıktı. Bunu haber alan Okul Müdür Vekili Yavuz Acar, bahçeye inerek kavgaya müdahale etti. Çocuklar ise ailelerini çağırdı. Ailelerin gelmesiyle kavga büyüdü. Kavga sırasında öğrenci yakınları Müdür Vekili Yavuz Acar’a saldırarak dövdü. Acar’ın burnu kırılırken, sol gözünde morluk ve omurgasında zedelenme oluştuğu belirlendi.

Kaynak: Birgün