Sağlıkçılar Beyaz Miting’de iktidara seslendi: ‘Asıl gidecek olan sizlersiniz’

Sağlıkçılar Beyaz Miting’de iktidara seslendi: ‘Asıl gidecek olan sizlersiniz’

PAYLAŞ

Başkent’te Beyaz Miting’de buluşan hekimler, “Bize, ‘Giderlerse gitsinler’ diyenler asıl gidecek olanlardır” dedi. Mitingde, sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi ve sağlığa ücretsiz erişim için de çağrıda bulunuldu.

Hekimler, “Halkın sağlık hakkına sahip çıkmak için” Ankara’da, Beyaz Miting’de bir araya geldi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık meslek örgütleri öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Türkiye’nin dört bir yanındaki hekimler geniş katılım sağladı. Ankara Anıtpark’ta gerçekleştirilen mitingde, “Emek bizim söz bizim sağlık hepimizin” sloganları atıldı.

Dernek, sendika ve federasyonların yer aldığı 27 demokratik kitle örgütü, sağlık emekçilerinin düzenlediği Beyaz Miting için Ankara Anıtpark’ta toplantı. Beyaz önlükleriyle alana gelen hekimler, iktidara sağlık emekçilerinin koşullarının iyileştirilmesi ve halk sağlığı için politikalar üretilmesi çağrısında bulundu. Siyasi partiler ve milletvekilleri de mitinge destek verirken SOL Parti Ankara İl Örgütü de “Sağlık haktır, parayla satılamaz. Emeğine, geleceğine sahip çıkan sağlık emekçilerinin yanındayız” yazılı afişle alana girdi.

HASTANELER HALKINDIR

Çok sayıda sağlık emekçisinin katıldığı eylemde atılan sloganlardan bazıları, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz, direne direne kazanacağız, herkes için sağlık hemen şimdi, hastaneler halkındır, satılamaz” oldu. Miting alanına, “Beş dakikada hekimlik yapılmaz, beş dakikada sağlık olmaz” afişleri asıldı. Alandan, tutuklu bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası eski eş genel başkanı Gönül Erden’e de “Gönül Erden serbest bırakılsın” pankarta ile selam gönderildi. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” afişi de ellerde taşındı.

FAHRETTİN BİZİ KAHRETTİN

Beyaz Miting’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da mesaj yollandı. Sağlık çalışanlarının taşıdığı bazı afişlerde, “Yeter! Fahrettin bizi kahrettin” ile ‘Fahrettin randevu bulamıyoruz. Randevusuz bakar mısın?’ ifadeleri kullanıldı.

Mitingde sağlık meslek örgütleri temsilcileri de konuştu. Konuşmalarda, özetle şunlar kaydedildi:

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı

“Aylardır alanlarda, ‘Emek bizim, söz bizim’ dedik. Emeğimizi değersizleştirenlere karşı bizi küçücük poliklinik odalarına sıkıştırıp birbirimizden ayıranlara, performansa mecbur edip yoksullaştıranlara, sağlıkta dönüşümün tahrip ettiği sağlığımızı günah keçisi yapanlara inat değerimizin farkındayız. Biz, sağlığımızı korumak için, nitelikli ve etik değerlerle bütünleştirdiğimiz hekimliği sürdürebilmek için mücadele ederken Ankara’da hep birlikte seslerimizi birbirimize katıyoruz. Toplumda sağlıksızlık üreten ne varsa ona karşı mücadelemiz. Bizi emeğimize yabancılaştıranlara, yalnızlaştırıp yarıştıranlara karşı emeğimizden, birlikte değiştirebilmekten aldığımız güçle buradayız

GİDECEK OLANLAR SİZLERSİN

Tıp Öğrencisi Esra Eylem Dere: “Bizler sağlık öğrenciler olarak mücadeleyi büyütmeyi hedefliyoruz. Bugün burada olma amacımız nitelikli, toplumsal cinsiyet eşitlikçi, parasız, bilimsel ve anadilinde eğitim sağlık hakkını savunmaktır. Bize, ‘Giderlerse gitsinler’ diyenler duysun, gidecek olanlar sizlersiniz

NE DUYAN VAR NE BAK

Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Can Kirişçi: “Aile hekimleri pek çok sorun, haksızlık ve hukuksuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Sahadan uzak, yapılması mümkün olmayan fikirler yerine, sahayı dinleyen uygulanabilir çözümler için mücadele ediyoruz. Ama ne duyan var ne bakan. Cari ödenekler günümüz enflasyonu ile başa çıkamıyor artık. Kamu hizmetini kamu binalarında yapmak istiyoruz. Aile hekimi başına düşen hasta sayısında iyileştirme yapılmadı. Covid olan arkadaşlarımızın bile ücretini kestiler. Birlikte kalın, dayanışmada kalın

 

İKTİDARIN TERCİHİ SERMAYE

SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey: “Sağlığa erişim hepimiz için zorlaşmakta, ekonomik krizin gideren derinleştiği bu ortamda herkesin cebinden daha çok para çıkmaktadır. Ücretsiz sağlık, kamusal bir hak ve yaşam hakkıdır. Pandeminin ve yönetememe krizin bir sonucu olarak daha da zorlaşan çalışma koşullarımız karşısında yetkili sarı sendikanın da iktidarın yanında tutum almasıyla büyük kayıplar yaşamaktayız. İktidar, sağlık ve sosyal hizmetler üreten emekçilerin haklarını görmezden geliyor, tercihini sermayeden yana kullanıyor.

BirGün Gazetesinden alıntılanmıştır