“Hiçbir yere çekip gitmiyoruz”

“Hiçbir yere çekip gitmiyoruz”

PAYLAŞ

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlıkçılar bugün ve yarın tüm ülkede G(ö)REV’de. Eylem öncesi İstanbul’da yürüyüş yapan sağlıkçılar AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi, “Hiçbir yere çekip gitmiyoruz!” dedi.

Sağlık emekçileri, taleplerinin karşılanması için bugün ve yarın tüm ülkede G(ö)REV’de olacak. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de aralarında olduğu 10 sağlık örgütünün çağrısıyla yapılacak eylem kapsamında, hiçbir sağlık kurumunda acil sağlık hizmetleri dışında hizmet verilmeyecek.

G(ö)REV eylemi öncesi sağlık emekçileri, dün olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Kadıköy’de ‘Büyük Beyaz Buluşma’ gerçekleştirdi. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, sloganlarla Kadıköy Beşiktaş İskelesi’ne yürüdü. Yürüyüşe İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası, Dev Sağlık-İş, Genel Sağlık-İş, Türk Dişhekimleri Birliği, İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin de aralarında olduğu birçok sağlık emek ve meslek örgütü katıldı.

RANDEVU BİLE YOK

İskele önünde yapılan açıklamada, “Piyasacı, özelleştirmeci, yaşam ve çalışma koşullarımızı görmeyen bu sağlık sistemi iflas etmiştir” dendi. Bu durumun salgın sürecinde açıkça görüldüğünü söyleyen emekçiler, şunları kaydetti:

“Koruyucu hekimliği önceleyen kamucu bir sağlık sistemi yerine ‘daha çok hasta bak, daha çok para kazan’ mantığıyla ticari işletmeye dönüştürülmüş kamu sağlık kurumları bu yükü kaldıramıyor. Randevu süreleri 5 dakikaya düşürülmesine rağmen vatandaşlar MHRS üzerinden randevu bulamıyor. Malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatlar erteleniyor.”

SÖZLER TUTULMADI

Emeklerinin ne kadar değersizleştirildiğine de vurgu yapan sağlıkçılar, kendilerine vadedilen özlük hakkı iyileştirmelerinin yapılmadığına, ortalama hekim maaşlarının yoksulluk sınırının altına düştüğüne dikkat çekti. Sağlıkta şiddetin her gün, her an yaşanan rutin olaylar haline geldiğini belirten sağlıkçılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler, biz de asistan doktorlarımızla devam ederiz” şeklindeki sözlerine de tepki gösterdi:

“Bu başarısızlığın bedelini ödemesi gereken, 20 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenen bu sözler, hekimler arasında büyük bir kırgınlığa, öfkeye neden oldu. Yanıtımız açık: Dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız. Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz.”

Sağlık emekçileri, emeklerini, mesleklerini, geleceklerini karartmaya çalışanlara karşı bugün ve yarın tüm illerde, tüm sağlık kurumlarında G(Ö)REV’de olacaklarını belirterek, “Artık söz bizde! Taleplerimizden vazgeçmiyoruz. Hakkımız olanı alacağız” diye konuştu.