Eğitimciler 81 ilde iş bıraktı: “Bakan Tekin istifa”

Eğitimciler 81 ilde iş bıraktı: “Bakan Tekin istifa”

PAYLAŞ

Eyüpsultan’da özel bir lise müdürünün okuldan atılan öğrencisi tarafından öldürülmesine tepki gösteren eğitimciler 81 ilde iş bıraktı. Eğitim emekçileri, Ankara’da MEB önünden Meclis’e yürüdü. Diğer kentlerde ise İl Milli Müdürlükleri önünde eylem gerçekleştirildi. Eylemlerde Milli Eğitim Bakanlı Tekin istifaya çağrıldı.

Eğitimciler, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek için 81 kentte iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Anadolu Eğitim Sen, Eğitim Gücü Sen, TÖB-Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş 10 Mayıs (bugün) için eylem iş bırakma eylemi duyurusu yaptı.

Sendikaların çağrısının ardından bugün ülke genelinde gerçekleştirilen protesto kapsamında, çok sayıda okulda öğretmenler derse girmedi.

Eğitimciler, Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde bir araya gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yürüdü.

Diğer illerde ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylemlerde eğitimciler, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı, Bakan Yusuf Tekin’i istifaya çağırdı.

Ankara’daki eylemde eğitim sendikalarının genel başkanları söz alarak açıklama yaptı. Çeşitli sendikalara bağlı öğretmenler, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde açıklama yaptı.

Öğretmenlere yönelik şiddet olayları nedeniyle pek çok eğitim sendikası, bir günlüğüne Türkiye genelinde iş bırakma eylemi başlattı. Ankara’da, Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan yaklaşık 1500 eğitimci, TBMM önüne yürüdü. Öğretmenler, ‘Okullarda ölmek istemiyoruz’, ‘Yaşasın öğretmen dayanışması’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız, ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘Sorunların sebebi, eğitim sistemi’, ‘Susma haykır, şiddete hayır’ diye sloganlar attı.

İstanbul

Eğitim Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen, İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde eylem düzenledi. Eğitimciler, ilk olarak, öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan başta olmak üzere şimdiye dek görev sırasında uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm öğretmenler için saygı duruşuna geçti. Toplu bir şekilde İstiklal Marşı’nı seslendiren öğretmenler, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kapısına siyah çelenk bıraktı. Çok sayıda öğretmenin katıldığı protestoda, “Eğitime acil şiddet yasası” ve “Eğitimde şiddete dur de” sloganları atıldı. Can güvenliklerinin bulunmadığının altını çizen eğitimciler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yasal düzenleme çağrısında bulundu.