BES Genel Başkanı Berdicioğlu, “Büro Emekçisinin Emeği ve Umutları Çalındı”

BES Genel Başkanı Berdicioğlu, “Büro Emekçisinin Emeği ve Umutları Çalındı”

PAYLAŞ

BES “İşkolumuza giren kurumlarda yapılan görevde yükselme sınavlarında uygulanan mülakat haksızlığı devam ediyor.” dedi

BES Genel Merkezinde düzenlenen basın açıklamasında mülakat uygulamasına tepki gösterdi.

Genel Başkan Bahadır Berdicioğlu tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Bahadır Berdicioğlu; “Bugün sizleri buraya ülkemizin kanayan yarası haline gelen mülakat uygulamalarının, yakın dönemde işkolumuza yansımalarını paylaşmak için davet ettik. Siyasi iktidarın kadrolaşma, yandaş sendikaların örgütlenme aracı haline getirilen mülakat uygulamaları ile emek hırsızlığı hız kesmeden devam ediyor.”

Liyakat sistemi çöktü

Liyakat sisteminin çökmesinin de başlıca nedenlerinden birisi olan mülakat uygulamalarında yaşanan emek hırsızlığı kamu hizmetlerinin niteliğini de düşürürken, liyakat gözetilmeden yapılan atamalarıniş barışını bozması, kamu emekçilerini yaptıkları işe yabancılaştırırken, emeklilik eğilimi de her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Gerek kamuya alımlarda gerekse de kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında halk diliyle torpilli olanlara öncelik tanınması, yazılı sınavlarda yüksek puan alanların sözlü sınavlarda düşük puan verilerek emeği ve geleceği çalınıyor.

Sendikamızın mücadele başlıkları arasında üst sıralardan yıllardır düşmeyen mülakatın kaldırılmasına ilişkin talebimiz doğrultusunda farklı zeminlerde kesintisiz faaliyet yürütüyoruz. Geçtiğimiz aylarda muhalefet partilerini ziyaret ederek bu alanda işkolumuzda yaşanan mağduriyetleri ve hazırladığımız dosyaları paylaştık. Sizlerin de malumu, muhalefet partilerimeclis kürsüsünde ve grup toplantılarında sık sık mülakatın kaldırılmasına ilişkin taleplerimizi gündeme getiriyor.

Yine işkolumuzda yer alan kurumların sınav duyuruları yapıldığında mülakat koşuluna ilişkin davalarımızı açmaya devam ediyoruz. Yıllarca sonuçlanmayan davalarla bir kez daha mağdur ediliyoruz. Danıştay kararlarına rağmen yönetmelikler yeniden düzenlenerek kazandığımız davaların boşa düşürüldüğü günleri de yaşadık.

Ne yapsak ne etsek nafile bir süreçten geçiyoruz

Testi kırılmadan misali işkolumuzda ilan edilen sınavlar yapılmadan kurum yöneticilerimizle görüşmeler yapıyor kaygılarımızı paylaşıyoruz. Yakın dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan defalarca randevu istememize rağmen randevu verilmezken, Bakanlığın yaptığı mülakat sınavında en büyük mağduriyetler yaşanması tesadüf olmasa gerek. Ne yapsak ne etsek nafile bir süreçten geçiyoruz, cemaat ne derse desin imam bildiğini okuyor!

 

Büro emekçisinin emeği ve umutları çalındı.

Geçtiğimiz aylarda işkolumuzda; Hazine ve Maliye Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda yapılan sınavlarda, yazılı sınavlarda yüksek puan aldığı halde kapalı kapılar arkasında yapılan mülakat sınavlarında düşük puan verilerek çok sayıda büro emekçisinin emeği ve umutları çalındı.

 

Yaşanan bunca haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen her zeminde mücadelemizi yükselterek sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bu haksızlıklara ortak olan Bakanları, bürokratları ve kurum yöneticilerini birkez daha uyarıyoruz er ya da geç adalet yerini bulacak ve sorumluların yargı önüne çıkacağı günleri yaşayıp hep birlikte göreceğimiz günler yakındır.

 

Hesap soracağımız, yaralarımızı saracağımız günler için mücadele ediyoruz, kamu hizmetlerinin parasız nitelikli ve ulaşılabilir olduğu, liyakat sisteminin tekrar kurulduğu, kamu emekçilerinin söz ve karar sahibi olduğu bir kamu düzenini hep birlikte inşa edeceğiz,

 

Hak hukuk ve adalet kavgamıza dair değerli ozanımız Ruhi Su’nun dizeleriyle açıklamamızı bitiriyorum…

 

Sabahın bir sahibi var

Sorarlar bir gün sorarlar

Biter bu dertler acılar

Sararlar bir gün sararlar