Amasya’da öğrencisini taciz eden okul müdürü başka okulda görevlendirildi

Amasya’da öğrencisini taciz eden okul müdürü başka okulda görevlendirildi

PAYLAŞ

Amasya Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Menç, öğrencisine tacizde bulunmakla suçlandı. Mahkeme yurt dışı yasağı getirererek Menç’i serbest bıraktı. Menç, başka okulda öğretmen olarak görevlendirildi.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA – Amasya Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Menç, bir kız öğrenciye fiziki ve sözlü bulunduğu gerekçesiyle mahkemece yurt dışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı. Menç, Çıraklık Eğitim Merkezine öğretmen olarak görevlendirildi. Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün Menç’in açığa alınmasını istedi.

Amasya Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Menç, öğrenciler okulun otel bölümünde uygulama yapmaları gerekirken 11’inci sınıf öğrencisi S.K.’yi yasa ve mevzuata aykırı olarak müdür odasının temizliği ve çay servisi ile görevlendirdi. Bu durumun yazdan beri devam ettiği, okulun diğer idarecilerinin bu duruma göz yumduğu, öğrencinin geç saatlere kadar okulda müdür Menç ile beklemek zorunda kaldığı belirtildi.

MARUZ BIRAKILDIĞI TACİZİ AYLARCA ANLATAMADI

Okul müdürü Menç tarafından önce sözlü ardından fiziki tacizine maruz bırakılan S.K., bu durumu aylarca ifade edemedi. Kendisine kimsenin inanmayacağı korkusuyla susan S.K., maruz bırakıldığı tacizi önce üç arkadaşına anlattı. Durumu fark eden bir kadın öğretmen de S.K.’yi rehberlik servisine yönlendirdi. Psikolojisi bozulan, uyuyamayan ve kusma şikayetleri olan öğrenci, tacizi üç sayfa yazarak rehberlik servisine iletti. Rehber öğretmen ise olayı okulun müdür yardımcılarına, ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen’e bildirdi. Amasya Cumhuriyet Savcılığına da 23 Kasım günü suç duyurusunda bulunuldu.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ YEMEĞİNDE GÖZALTINA ALINDI

Okul Müdürü Yusuf Menç, 24 Kasım’da Öğretmenler Günü yemeğinde gözaltına alındı. Menç, çıkarıldığı mahkemece yurt dışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

5 ARALIK’A KADAR OKULDAKİ GÖREVİNE DEVAM ETTİ

 

Yusuf Menç, 5 Aralık’a kadar okuldaki müdürlük görevine devam etti. Olayın kamuoyunda duyulmaya başlaması üzerine Menç, Amasya Çıraklık Eğitim Merkezi’nde öğretmen olarak görevlendirildi.

 

ARKADAŞLARINA BASKI

 

Sözlü ve fiziksel tacize maruz bırakılan S.K.’yi şikayette bulunması için cesaretlendiren üç kız öğrenciye ise okul idaresi tarafından baskı yapıldığı belirtildi. Üç kız öğrenci hakkında mutfaktan izinsiz kahvaltılık ve bir paket çikolata aldıkları suçlamasıyla tutanak tutulduğu, idari işlem başlatıldığı ortaya çıktı.

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: İDARİ VE ADLİ SÜRECİ BAŞLATTIK’

 

Artı Gerçek’e konuşan Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Bize bir duyum geldi biz o konuda adli ve idari süreci çalıştırdık. İddia eğer tutuklu yargılanmak ya da adli denetim üzerine olsaydı biz başka bir işlem tesis ederdik. Herhangi bir tedbir olmadan soruşturma süreci devam ettiği için yöneticilikten aldık başka bir okula öğretmen olarak görevlendirdik. Rehber öğretmenimiz savcılığı harekete geçirdi. Usul böyle. Duyanın çocuk koruma kanunu çerçevesinde suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Bilgimiz dahilinde savcılığa bilgi verildi. Savcılıktan resmi evraklar henüz bize ulaşmadı. Biz yine de valiliğin takdiri ile okuldaki işleri aksatmamak ve mahkeme serbest bıraktığı için de yöneticinin görev yerinde değişikliği yaptık. Süreci hassasiyetle takip ediyoruz” dedi.

EĞİTİM SEN: AÇIĞA ALINMALI

Artı Gerçek’e konuşan Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün de “Cemaatlerin, tarikatların okullarımıza sokulması, mülakatla, torpille, adam kayırmayla, sınav hırsızlığıyla idareci ve öğretmen atanması eğitimin sistemimizin merkezine yerleşti. Hemen her gün okullarımızda veya cemaat yurtlarında taciz, tecavüz, şiddet, hakaret vakalarıyla karşılaşır olduk. Son olarak bu canavar Amasya’da ortaya çıktı. Bizler Eğitim Sen Amasya Şubesi Yürütme Kurulu olarak soruşturma bitene kadar müdürün başka bir okula görevlendirilmesini değil, açığa alınarak yargılanmasını talep ediyoruz. Bu liyakatsizliğe, bu hadsizliğe, ahlâk satıp ahlâksızlık yapanlara bir an önce ‘dur’ denilmesini, okullarımızın ve öğretmenlerimizin itibarının yeniden kazanılmasını, hak yiyip, ahlâksızlık yapanların aramızdan ayıklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

artigercek.com’dan Mehmet Menekşe Özel Haberinden alıntılanmıştır.