Uşaklı devrimcilerin hikâyesi, “Hepimizin Hikayesi”

Uşaklı devrimcilerin hikâyesi, “Hepimizin Hikayesi”

PAYLAŞ

1977 yılında Devrimci Yol Dergisinin ilk sayısının kapağında sür manşetten verilen başlıkta Faşizme Karşı Mücadeleyi Her Alanda Yükseltelim denilirken alt metinde Uşak halkının direnişi mücadelemize örnek olsun deniliyordu.

17 18 Mart tarihlerinde yöre halkının tabiriyle YAY-KUR direnişi devrimci mücadelenin sembolü olmuştu. Mutlu Arslan’ın yayına hazırladığı ve SOL Kültür Yayınlarından çıkan Hepimizin Hikayesi çokça bilinen devrimci mücadeleye örnek olan bir şehirde yaşanan büyük değişimin eşiğinden adımımızı attıktan sonra ise hareketin tek yüzünü değil, örgütlendiği her alandaki deneyimlerinin nasıl bir birikim yarattığını da gösteriyor.

1980 öncesi dönemde ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Uşak’ta da devrimci bir kıvılcım koca bir yangına dönüşmüştü. Devrimci Yol hareketinin 1975 ile 1981 arasında yarattığı dalga Ege Bölgesi’nin bu küçük şehrini de içine almayı başarmıştı. Sadece faşizme karşı mücadelenin değil, yeni bir yaşamın nüvelerini oluşturmaya yönelik devrimci kararlılığın merkezlerinden biriydi Uşak. Hatta pek çok yöreye göre örgütlenme düzeyi ve refleksleri oldukça gelişmişti. Buna rağmen Devrimci Yol denince ilk akla gelen Fatsa, Yeni Çeltek, ODTÜ ÖTK gibi deneyimlerin yanında adı anılmadı. Buna ek olarak devrimci kamuoyu Uşak deneyimi hakkında layığıyla bilgilendirilmedi. İlgisi olan kişiler, tekil anlatılarla, geçmişe dair bölük pörçük anı parçalarıyla yetinmek durumunda kaldılar.

Mutlu Arslan, Hüdai O. Akcura ve Ecevit Genç’in yönlendirici soruları eşliğinde şehrin tüm noktalarında mücadelenin nasıl büyüdüğünü takip ediyoruz. Sadece gençlik içinde değil, işyerlerinde, okullarda, mahallelerde, köylerde kısacası hayatın her alanında varlığını hissettirmeye başlıyor devrimciler. Bununla beraber Uşak halkının da devrimcilere kucak açtığını, onların mücadelesine omuz verdiğini söylemek gerekiyor.

Hepimizin Hikâyesi Uşak’ta Devrimci Mücadele kitabına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz…

https://www.solkultur.com/hepimizin-hikayesi