Tüm Bel-Sen’de üye iradesinin yok sayılmasına tepki..

Tüm Bel-Sen’de üye iradesinin yok sayılmasına tepki..

PAYLAŞ

Tüm Bel-Sen Eskişehir Şube seçimleri öncesinde yapılan delege seçimlerinin Genel Merkez tarafından tüzük ve seçim yönetmeliği öne sürülerek iptal edilmesine karşı seçimlerde büyük çoğunluğu elde eden Katılımcı Sendikal Dayanışma listesi yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Grup adına açıklamayı yapan Gerçek Bilyaz İzgü delege seçimlerinin iptal edilmesi üye iradesinin yok sayılmasıdır şeklinde konuştu Grup adına yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Tüm Bel Sen Sendikası Eskişehir Şubesi olarak 20.09.2023 tarihinde; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Genel Müdürlüğü, Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesinde yapılan Delege seçimlerinin Hepsi TÜMBELSEN Genel Merkezi tarafından iptal edilmiştir.
Eskişehir Şube Yönetim kurulu tarafından; iş yerlerinde askı listeleri aşılmış, oy kullanılacak listeler düzenlenmiş, seçim yerlerinin birleştirmelerini yapılmıştır. Üyelere seçim bölgelerinin yerleri mesaj yoluyla bildirmiştir. Bütün bu çalışmalar Genel merkezin bilgisi ve önerisi dahilinde yapılmıştır. Çarşaf liste olarak seçime gidilmiş Üyelerimizin %90 dan fazla katılımıyla, Seçimler Demokratik bir şekilde yapılmıştır.
Seçim sırasında Genel merkez yöneticisi Neval ARDA seçim sürecine gözlemci olarak katılmış, Seçim öncesinde ve seçim sırasında “tüzüğe uymadığı yönünde” herhangi bir İTİRAZ olmamıştır. Delege Seçimi bitip sayımlar yapıldıktan sonra; Katılımcı Sendikal Dayanışma grubunu destekleyen üyelerimizin büyük çoğunluğunun delege seçildiği görülmüştür. Örneğin Eskişehir Büyükşehir Belediyemizde seçilecek 45 delegeden 44 tanesi bizi destekleyen üyelerimizden oluşmuştur.
Seçim sonuçları belli olduktan 2 gün sonra, itiraz olduğu gerekçesiyle delege seçimleri kesinleştirilmemiştir. İtiraz edenler ve itiraz dilekçeleri toplayanlar Mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Adaylığını açıklayan kişilerdir. Delege seçimlerinden istedikleri sonucu alamayınca Matbu hazırladıkları dilekçelerle seçimlerin iptalini istemişlerdir. TümBelSen Üyelerinin iradesi hiçe Sayılmıştır! Delege seçilen ve Oy kullanan üyelerimiz duruma tepki göstermektedir. Mağdur edilmiş, “Tüzük ve Yönetmelik” bahane edilerek seçimlerin iptali gerçekleşmiştir.
Demokratik bir yapı olan Sendikamızda; her üyenin iradesine sahip çıkacağız, Sendikamız üzerinde kurulmaya çalışılan baskılara karşı üyemizin yanında yer alacağız. Öncesinde belirttiğimiz gibi şeffaf bir yönetim oluşturarak, üyelerimizle dayanışma içinde olacağız.
Yeniden Tekrar edileceği ilan edilen delege seçimlerinde, Üyelerimizden; Sendikamıza sahip çıkmaya, yaşatılan mağduriyete ve baskıya karşı birlikte durmaya ve Daha güçlü şekilde Bizleri desteklemeye davet ediyoruz.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz
Yaşasın Tümbelsen