Pas South’da işten atılan işçiler direnişte

Pas South’da işten atılan işçiler direnişte

PAYLAŞ

Tekirdağ Çerkezköy’de, fabrika malzemeleri tedarikçisi PAS South fabrikasında Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları belirtilen 14 işçinin geçen hafta işten çıkarılmasının ardından dün 4 işçinin daha işine son verildi. 200 civarı işçinin çalıştığı fabrikada işten çıkarılan işçilere küçülme gerekçesi gösterildi. İşçiler, Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartıldıklarını söyledi.

İşçiler, sendikaya üye olma gerekçelerini, telafi mesaileri ile açıkladı. Buna göre; bir işçi, yaklaşık 1 aylık çalışmanın sonucunda, işveren tarafından 1-2 hafta süren izinlere gönderiliyor. İşçiler, izne gönderilirken, kendi istekleri ile izne çıktıklarına dair bir belgeye imza atıyor. İzinden dönen işçiler, çalışmadıkları günler için telafi mesailerini yapıyor ancak ek ücret almıyor. İşçiler, böylelikle ücretlerinin asgari ücretin üzerine çıkamadığını belirtiyor.

 

14 işçinin “küçülme” gerekçesiyle işten çıkarılmasının ardından işçiler, 20 kişinin işe alındığını ileri sürdü. Tüm bunların ardından dört kişinin daha işten çıkarıldığı belirtildi. İşçilerden üçünün kod-25/2 ile yani “yüz kızartıcı suçlar” gerekçesiyle çıkartıldığı ve bir kişinin ise “küçülme” gerekçesiyle çıkartıldığı iddia edildi.

Bir işçi, “Sebebi de şu: Molalarda bize destek verdikleri, molalarda bize alkış tuttukları için yüz kızartıcı suçtan dışarı attılar. Kanuna aykırı bir iş yapıyorlar ama biz yasaya aykırı bir iş yapmıyoruz. İçerideki arkadaşlarımız korkmuyor. Hatta bugün gelen arkadaşlarımız bile, ‘Kurtulduk’ dedi. Bu kadar mı fabrikanızdan insanları soğuttunuz?” dedi.