Okuldan Gözaltı

Okuldan Gözaltı

PAYLAŞ

 

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması bu kez çocukları buldu. İstanbul’da 2 liseli, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettikleri iddiasıyla okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Sebep Feminist Gece Yürüyüşü’ndeki sloganlar.

İSTANBUL’DA iki lise öğrencisi sabah saatlerinde evlerinde bulunamayınca okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Biri Avcılar’da diğeri Ümraniye’de öğrenim gören öğrencilerin gözaltına alınma gerekçesi ise bu yıl İstanbul’da düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde attıkları sloganlar ile ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na Muhalefet ettikleri oldu. Çocuklar ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Çocukların avukatı Ayşe Özdemir 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılan “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” ve Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları nedeniyle gözaltı işleminin gerçekleştiğini aktardı.

GÖZALTI KARARI YOK

Özdemir, “Polis görüntülerden tespit etmiş. Dosyada yetişkinler de var. Ancak onlar davetiyeyle çağırılmış. Çocukların önce evine gidiyorlar. Evde bulamayınca okula gidip oradan gözaltına alıyorlar. Okul müdürü de çocukları dersteyken sınıftan alıp polislere adeta teslim ediyor. Üstelik dosyada yakalama ya da gözaltı kararı da yok. Tamamen savcının sözlü talimatıyla hareket ediyor polisler.”

Çocukların şaşkın olduğunu ve bu yüzden gözaltına alınmayı gülünç bulduklarını aktaran Özdemir şöyle devam etti: “Hem öğretmenlerinin hem de arkadaşlarının gözleri önünde ifşa edilip hedef gösterildiler. Oysa aileler aranarak çocukların ifadesi davetiye yoluyla alınabilirdi. Eğitim hakları ihlal edilmiş durumda, ifade özgürlüğü ihlalinin yanı sıra.”

ÇOCUK HAKLARI İHLALİ

Savcının ifade sırasında çocuklara hangi sloganları attığı ve polisin kendilerini uyarıp uyarmadığına yönelik sorular sorduğunu aktaran Özdemir, “Bu kadar komik bir dosyayla ilk kez karşılaşıyorum. Okula gidip çocukların gözaltına alınması gibi bir durumu daha önce hiç görmedim. Açık bir çocuk hakları ihlali var. Çocukların bu kadar saatlerce örselenmesi çok kötü bir durum. Nüktedan eleştiri sayılabilecek bir ifadeyle böyle bir soruşturma açılması dahi hukuksuz. Normalde bunun kovuşturmaya dönmemesi gerekir ama büyük ihtimalle iddianame hazırlanacak” dedi

Binlerce kişi bu suçtan yargılandı

Yargı ve polisin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunu yöneltmediği yurttaş neredeyse yok. Yaşlısından çocuğuna kadar her yaş grubundan kişi bu suçlamayla karşı karşıya bırakılıyor. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması nedeniyle 2020’de 290 çocuğa dava açılırken bu suç nedeniyle 2014-2021 yıları arasında 12 bin 881 kişi mahkûm edildi.

Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeniyle verilen cezalar ve davalardan bazıları şöyle:

♦ 83 yaşındaki sanatçı Genco Erkal’a ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiasıyla dava açılmış, 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istenmişti. Erkal hakkında beraat kararı verildi.

♦ Urfa’da bir konteynerde yaşayan ve “Cezai ehliyeti yoktur” raporu bulunan 96 yaşındaki Aliye Yabansu hakkında geçen yıl ocak ayında “Cumhurbaşkanına hakaret”ten dava açıldı.

♦ 78 yaşındaki Ali Ergin Güran, 2018’de sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı aleyhinde paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle 8 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

♦ PKK saldırısında hayatını kaybeden asker yakını Kazım İpek cenaze sırasında gösterdiği tepki nedeniyle 2015 yılında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanmıştı.

♦ Konya’da 16 yaşındaki çocuk, 2014 yılında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla çıkarıldığı Konya 1. Sulh Ceza Hakimliğince “kuvvetli suç şüphesi olduğu” öne sürülerek tutuklanmıştı.

14 yaşındaki T.A. hakkında sosyal medyadan yaptığı paylaşımın ardından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açıldı. T.A bu yılın mart ayında beraat etti.

♦ Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde, 13 yaşındaki U.R.E., Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Facebook üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermişti.

BirGün Gazetesinden alıntılanmıştır. Haber; Mustafa Kömüş