MESEM kapsamında hayali kurs açtılar

MESEM kapsamında hayali kurs açtılar

PAYLAŞ

Erzincan’da bazı okul yöneticilerinin MESEM kapsamında hayali kursiyerlerle kurs açtıkları belirlendi. Eğitim Sen Erzincan Şube Başkanı Hüseyin Taner olayın takipçisi olduklarını belirtti.

Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde bazı okul yöneticilerinin, bazı esnaflarla iş birliği yapıp MESEM programı kapsamında, hayali kursiyerlerle kurs açtıkları, birçok öğrencinin haberi olmadan istekleri dışında kursa kaydedildikleri sahte imza ve izinsiz mühür kullanılarak milyonlarca liralık yolsuzluk yapıldığı iddia edildi. İddiayı duyuran Eğitim Sen Erzincan Şube Başkanı Hüseyin Taner Evrensel’e konuştu. Taner bir okul müdürünün açığa alındığını söyledi.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İÇİN ÜZÜCÜ”

MEB camiasında böyle iddiaların gündeme gelmesinin öğretmenlik gibi değerli ve anlamlı bir meslek için çok üzücü olduğu vurgusunu yapan Taner olayın Kaymakamlık aracılığıyla birkaç ay önce savcılığa intikal ettirildiğini bildiklerini ve soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi adına soruşturmayı takip ettiklerini söyledi.

Adı bu olaya karışan okul idarecileri hakkında hem adli hem idari soruşturma başlatıldığını söyleyen Taner “Konu ile ilgili gerek il Milli Eğitim Müdürlüğü gerekse ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek olayın takipçisi olduk. Çünkü bu tür olayların açıklığa kavuşması tüm camia ve toplum için önem arz etmektedir. Ayrıca adı geçen kurumlarda çalışan eğitim emekçilerinin iş barışının bozulduğunu da duymaktayız” diye konuştu.

“OLAY TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA AYDINLATILSIN”

5 Aralık tarihinde savcılık soruşturması kapsamında adı geçen kişilerin göz altına alındığını öğrendiklerini söyleyen Taner “Üzülerek belirtmeliyiz ki meslektaşlarımızın adının böyle olaylara karışması bizi derinden etkilemiştir. Ancak suçlu ve suçsuzun bir an önce ortaya çıkarılması, toplum ve MEB camiasının vicdanında önemli bir yerdedir. Adli ve idari mercilerden talebimiz bir an önce olayın tüm çıplaklığıyla aydınlatılmasıdır” dedi.

MEB PERSONELLERİ GÖREVİNDE TUTULDU”

Adı böyle ciddi bir iddiaya karışmış MEB personellerinin uzun süre görevlerinde tutulmalarının, açığa alınmamalarının da ayrıca düşündürücü olduğunu söyledi. Taner, “Eğitim Sen olarak olayın takipçisi olacağımızı ve emeğe olan inancımızla hukuk dışı ve emek karşıtı her şeyin karşısında olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz” şeklinde konuştu.