ESM’den zamlara tepki

ESM’den zamlara tepki

PAYLAŞ

Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM) Zonguldak Şube Başkanı Vacit Esen, “Milyonlarca yoksul emekçi, emekli, memur ekonomik krizin yükünü sırtlanmaya devam ediyor.”dedi.

ESM şubesince son zamanlarda gelen zamlara tepki olarak basın açıklaması dūzenlendi.

Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Vacit Esen enerJi zamlarına sert tepki gösterdi.

Milyonlarca yoksul emekçi, emekli, memurun ekonomik krizin yükünü sırtlanmaya devam ettiğini belirten Vacit Esen şunları söyledi.

Milyonlarca yoksul emekçi, emekli, memur ekonomik krizin yükünü sırtlanmaya devam ediyor. Hemen her gün en temel ihtiyaçlarımıza fahiş zamlar geliyor; öyle ki artık zamları takip edemez durumdayız. 1 Haziran’da ise akaryakıta, elektriğe ve doğalgaza gelen zamlarla yaza giriş yaptık. Daha bu zamları öğrendiğimiz anda enerjide daha büyük zamların kapıda olduğu duyumlarını almaya başlıyoruz.

2 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere benzin grubunda 1.22 TL, motorin grubunda 1.49 TL zam geldi.

Yapılan açıklamada, “Fiyat değişikliklerinin ne zaman ve ne kadar olacağı ile ilgili son karar üst makamlarca verilecektir.” denildi.

Elektrikte, mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam geldi.

Buna göre, ilk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 129,0639 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat, 192,7977 kuruş oldu.

 

 

 

İlk kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı, 208,9154 kuruş, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyat da 278,0099 kuruş olarak belirlendi.

Alçak gerilim sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 287,5739 kuruş olması kararlaştırıldı.

BOTAŞ tarafından, doğalgaza da büyük zam yapıldı.

Tarifeye göre konutta kullanılan doğalgaza yüzde 30, sanayi abonelerine yüzde 40 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 17 zam yapıldı.

Haziran ayına ilişkin tarife tablosuna göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine Haziran ayında uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğal gaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğal gaz için 10 bin 416 lira oldu.

Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğal gazın fiyatı ise 12 bin 500 lira olarak belirlendi.

Kısacası üzerimizdeki bunca yük, bunca geçim sıkıntısı, giderek artan yoksulluğumuz yetmiyormuş gibi emeğinden, ekmeğinden çalınan yine bizler olduk.

ESM olarak daha önce de sormuştuk:

Cumhuriyetin kuruluşundan beri halka elektrik üreten, ileten, dağıtan EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ gibi kamu kurumları araya bu soyguncu şirketleri koymadan, halka hizmet veremez mi? Elbette verir. Ama bu mantık değişmediği sürece vermez! Çünkü, iktidar krizin bütün yükünü halkın sırtına yıkıp açgözlü şirketlere kaynak aktarmayı kendisine görev edinmiştir. Esasında patronlara, özel şirketlere kriz yok! Onlar türlü yollarla karlarını, zenginliklerini büyütmeyi başarıyorlar. Veriler ortada! 2020’de milli gelir içinde yüzde 39,1 olan emeğin payı, 2022’de yüzde 31,5’a geriledi. Bizden çalınanlar nereye gitti? Cevabı oldukça basit bir soru.

ESM olarak başından beri enerji alanında kamusal çıkarları, doğal kaynakları ve ekolojik dengeyi, emekçilerin taleplerini hiçe sayan; bir avuç yandaş enerji şirketini zenginleştirme ve onlara servet aktarımı üzerine kurulu olan enerji politikalarını teşhir ediyor, bunlara karşı mücadele yürütüyoruz. Çabamız biz her geçen gün daha da yoksullaşırken; bizden çalınanlarla birilerinin servetlerini katlamasına karşı sessiz kalmamak, buna karşı mücadeleyi büyütmektir.

Ucuz enerji ve kamusal ulaşım en temel haklarımızdan biridir! İktidarların görevi birilerini zenginleştirmek değil, halkın kamusal enerji hakkına ulaşımını temin etmektir. Bu nedenle EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ gibi kurumları üzerinden yürütülen özelleştirme ve enerji sektörünü piyasalaştırma politikalarından vazgeçilmelidir.

ÖZELLEŞTİRMELER KAMU KAYNAKLARININ YAĞMA VE TALAN EDİLMESİDİR…

BU ENERJİ ANLAYIŞI VE POLİTİKALARI DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ZAMLAR DEVAM EDECEKTİR.

ESM OLARAK, HALKTAN ÇALINANLARI GERİ ALINCAYA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ.

UCUZ VE ERİŞİLEBİLİR ENERJİ İÇİN, KAMULAŞTIRMA HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ…

Halkımızın pahalı enerji kullanımı ile soyulmasını engellemek için, mevcut enerji üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılmalı; kamusal çıkarlar çerçevesinde ekolojik dengeyi de gözeten yenilenebilir enerji politikalarına ağırlık verilerek; halkın ucuz enerji ulaşım hakkı korunmalıdır

Herkesi bu mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz!”

Zonguldak Yeniadım Gazetesinden alıntılanmıştır.